The process - and progress - of civilization                                          

Coastalfields                                          Pick-Your-Own, Delivery Area and Free Farm Tour Information

Farm           Ranch           Education                                                                  All Products Grown by Coastalfields and their Prices

Order Produce or Be Notified of Harvests

 

 

FOR THE WEEK OF August 11, THIS IS WHAT IS

CURRENTLY AVAILABLE

 

CLICK HERE TO READ THE LASTEST EDITION OF THE COASTALFIELDS  NEWS

 

Coastalfields delivers farm fresh produce at an affordable price!

12 MONTHS OF THE YEAR – OUR SEASON LASTS A FULL 12 MONTHS!

Free Samples Upon Request...so try something new!

 

There are four ways to buy Coastalfields produce:

 

1. Order A La Carte.  Whether you want one pound, one ounce, one leaf or bean, a handful, a cupful, a serving, a pint or a gallon (or some other unit of measurement) we will sell it to you by weight.  Bulk quantity discounts are available.

Click here to see a list of all our products!

2. Order a Box.  Want a 1/8 Bushel, 1/4 Bushel, 1/2 Bushel or Full Bushel?  Fill it with exactly what you want of what is currently in season for an affordably low flat fee: you will get the bulk prices without the bulk quantities. 

Click here to see the prices of our boxes!

3. Subscribe to TWELVE MONTHS of Boxes!  Want even lower prices?  Our best deals are had when you prepay to receive boxes every week for a year.  Fill your 1/8, 1/4, 1/2 or Full Bushel Box with exactly what you want with a 25% discount!  Thanks to greenhouses and advanced techniques, our season lasts year-long to give you 12 months of boxes!

            Click here to see the prices of our subscriptions! 

4. Join our Coop!  Whether you already subscribe or just buy small quantities of produce, or just want to be involved in the development of humanity’s agricultural future, consider joining our coop!  For a flat fee of $50 per Quarter (91 days), you can enjoy 15% off all your purchases of Coastalfields farm fresh produce and Bumblebee feeds!  And, besides the generous discount, you’ll be invited to participate on an advisory board that meets every 3 months to help direct Coastalfields’ future.  To sign up or for more information, please contact us by calling (720) 207-3642 or emailing directors@coastalfields.com.

 

To place an order call us at (720) 207-3642 or email directors@coastalfields.com

For more information and FAQs on ordering CLICK HERE

 

 

No matter how you buy our produce, purchase with the confidence that all Produce is grown with NO herbicide (not even pulling weeds), NO Pesticide (not even swatting mosquitoes), NO Fertilizer (not even poop or compost), NO Hormones, NO Traps and NO Poisons!

 

And, if we don’t already grow what you want to eat – whether it is a rare herb or your favorite kind of veggie, fruit or grain – we will plant it just for you with no additional cost and no obligation to buy.

 

If you like a kind of food a lot, consider making a reservation: we will make sure that you get enough of your favorites!

 

 

PART ONE: BOXES OF PRODUCE AND SUBSCRIPTIONS

 

ASK ABOUT PAYMENT PLANS FOR SUBSCRIPTIONS!

 

TWELVE MONTH SUBSCRIPTIONS

Subscriptions save you an additional 25% off the already low box price!

Fill your boxes with anything that is currently available!

Going on vacation this week and want two boxes next week? 

Having a party and want all your month’s boxes at once?

Ask us to accommodate you at no additional cost!

 

1/8 Bushel  $890  (or, roughly $2.45/per meal per day - $17.11/week).  A FULL 12 MONTHS OF BOXES!

With payment plan, 12 easy monthly payments of $74.75.  Other payment plans available...contact us for information!

This subscription is designed for individuals who prepare only half their food (one meal per day), and provides about 1/2 the individual’s weekly requirements for fruits and vegetables.  COMES WITH FREE DELIVERY IN THE FREE DELIVERY AREA!

1/4 Bushel  $1,615 (or, roughly $2.21/per meal per day - $31.05/week).  A FULL 12 MONTHS OF BOXES!

With payment plan, 12 easy monthly payments of $134.55.  Other payment plans available...contact us for information!

This subscription is designed for individuals who prepare all their food (two meals per day), and provides about the individual’s minimum weekly requirements for fruits and vegetables.  COMES WITH FREE DELIVERY IN THE FREE DELIVERY AREA!

1/2 Bushel $2,915 (or, roughly $2.00/per meal per day - $56.05/week).  A FULL 12 MONTHS OF BOXES!

With payment plan, 12 easy monthly payments of $242.94.  Other payment plans available...contact us for information!

This subscription provides the minimum weekly requirements for fruits and vegetables for two adults (or one adult and two children) COMES WITH FREE DELIVERY IN THE FREE DELIVERY AREA!

Full Bushel  $5250(or, roughly $1.80/per meal per day - $100.91/week).  A FULL 12 MONTHS OF BOXES!

With payment plan, 12 easy monthly payments of $437.29.  Other payment plans available...contact us for information!

This box provides the minimum weekly requirements for fruits and vegetables for four adults (or two adults and two to four children) COMES WITH FREE DELIVERY IN THE FREE DELIVERY AREA!

 

Coastalfields accepts cash, check and money orders

 

 

INDIVIDUAL BOXES

Get the bulk quantity discount prices without the bulk quantity!

Fill your boxes with anything that is currently available!

 

Try a box before you buy a subscription!  If you like your box, we’ll apply your purchase towards the price of a subscription!

 

1/8 Bushel   $23  (or, roughly $3.29/per meal per day)

This box is designed for individuals who prepare only half their food (one meal per day), and provides about 1/2 the individual’s weekly requirements for fruits and vegetables.  COMES WITH FREE DELIVERY IN THE FREE DELIVERY AREA!

1/4 Bushel   $42 (or, roughly $3.00/per meal per day)

This box is designed for individuals who prepare all their food (two meals per day), and provides about the individual’s minimum weekly requirements for fruits and vegetables.  COMES WITH FREE DELIVERY IN THE FREE DELIVERY AREA!

1/2 Bushel   $75 (or, roughly $2.68/per meal per day)

This box provides the minimum weekly requirements for fruits and vegetables for two adults (or one adult and two children) COMES WITH FREE DELIVERY IN THE FREE DELIVERY AREA!

Full Bushel  $135 (or, roughly $2.41/per meal per day)

This box provides the minimum weekly requirements for fruits and vegetables for four adults (or two adults and two to four children) COMES WITH FREE DELIVERY IN THE FREE DELIVERY AREA!

 

Coastalfields accepts cash, check and money orders

 

 

 

 

PART TWO: A LA CARTE ORDERS

Don’t see your favorite food?  Coastalfields custom plants at no additional cost!

 

NEW - and news - THIS WEEK<

 

~ Autumn is approaching and it is the last week of summer...and potatoes!  Autumn is coming quickly, and we can’t wait for those cool weather crops to ripen, but we do like potatoes and melons...such a conundrum!  We were fortunate to enjoy spring and summer crops at the same time this year, maybe the hot weather and cold weather crops of summer and fall can find themselves on our plates at the same time soon, too?  Potatoes don’t care about the temperature, but as soon as the sun starts setting earlier and earlier, they prepare for winter and if you want to enjoy fresh potatoes, you’d better get them now and not hope for a warm fall. 

 

Also, be sure to get a melon!  Or ten.  Or twenty.  Goodness, they’re numerous and delicious!

 

To our subscribers: don’t forget that you can order multiple boxes at once! It’s the best time of the year for fresh produce, and we encourage you to take advantage of it by getting two, three, or four boxes at once!  Also, take advantage of our sale on produce!  If you are ordering in a box, we’ll decrease it’s per bushel equivilant by the amount the item is on sale.

 

A DELICIOUS RECIPE YOU SHOULD TRY:

We just tried this recipe and loved it so much.  Combine 2 cups of Coastalfields Salad Mix, 1 small yellow squash, 1 small zucchini, 1 large daikon radish, 4 small potatoes, 3 “boiler” small onions, 1 leek, 1 Tablespoon of olive oil, ½ Tablespoon of rice vinegar and 3-5 tablespoons of “Herbs De Provence” into a pan filled with water.  Boil until soft (about an hour) and serve with a bit of lemon juice sprinkled on top.  BE SURE TO STOP EATING BEFORE YOU POP!

 

BIG Watermelon: $20/ea (for subscriptions and boxes, fills ¼ bushel).  average size 20 lb, with seeds.  These won’t last - get them while you can!

***LAST WEEK FOR POTATOES*** $4.60/lb.  Red skinned white flesh, all white, and all red.

 

and don’t forget...

Andujo Natural Beef: NOT USDA CERTIFIED. What does “not USDA certified” mean?  USDA certification requires that the animal is vet-inspected within a week of slaughter, that it is slaughtered in a certified kitchen and then inspected for disease before being packaged for human consumption.  Andujo Natural Beef is vet inspected within a month of slaughter, slaughtered in a certified kitchen, but not inspected for disease before being packaged for animal consumption.  We are excited to say that Andujo Natural Beef is diversifying production this autumn into USDA slaughtered beef, but are more pleased still to offer his fine animal feeds.

T-Bone Steak            ...         $8/lb

Round Steak  ...         ...         $3.50/lb

Sirloin Steak  ...         ...         $5.50/lb

Rib Steak       ...         ...         $2/lb

Short Ribs      ...         ...         $2/ea

Rib Roast       ...         ...         $10/lb

Beef Roast     ...         ...         $5/lb

Stew Meat      ...         ....        $2/lb

Soup “Dog” Bones    ...         $2/ea

Flank Steak   ...         ...         $4/lb

Brisket Roast ...         ...         $4/lb

 

FRUITS AND FLOWERS

 

Bouquets: $6.90/ea (for subscriptions and boxes, please specify 1/16 or 1/8 bushel size).  Bulk @ 6 bouquets: $5/ea.

Cantaloupe    $3.50/ea    

Choke Cherries: $3.60/lb. Great for pie, jelly and jam.  Smaller, sweeter, and more tart than pie cherries

Squash Blossoms: $1.44/ea.

Peaches    $5.20/lb  Grown on the West Slope with limited herbicide, pesticide and fertilizer by an “organic” grower.  Sorry, folks – since we can’t grow them here and they are repeatedly requested, we’re trying to find another farmer who is willing to grow their peaches without, but few people are willing. 

Pie Cherries: $3.60/lb. Grown by The Green Fooder using limited fertilizer and herbicide.

Yellow Summer Squash: $2.30/lb. 

Zucchini: $2.30/lb.  All sizes available! Very small with flower still on, all the way to HUGE

           

VEGETABLES

 

Baby Beets with Greens: $3.45/lb

Daikon Radish and Greens: $3.45/lb.

Mustard Greens: $3.60/lb. spices up any meal! .

CLIMATE CHANGE SALE!  65% off!  Jalepeno Peppers    $8/lb

CLIMATE CHANGE SALE!  60% off!  Red Bell Peppers    $4.60/lb

Young Prickly Pear: $15/lb.  Includes instructions on safely removing the spines (we leave them on for you so they’ll stay fresher and undamaged); plus free recipes upon request!

Salad Mix: scroll down to “Coastalfields Seasonal Mixes”

Sprouts: $28.75/lb.

            Pick and choose!

            Bean

            Mix – a variety!

Turnips with Greens: $3.45/lb

 

GRAINS, BEANS, ONIONS, POTATOES & CHIPS

 

Dry Beans: while the pintos were grown as usual (no herbicide, pesticide or fertilizer), the other varieties we are reselling from other farms which use chemicals “only when needed, in small amounts.”

            Pintos $2.25/lb, bulk @10 lb: $1.90/lb 

            Black-eye pea $5.25/lb, bulk @10lb: $4.45/lb

            Lentil $5.25/lb, bulk @10lb: $4.45/lb

            Split pea $5.25/lb, bulk @10lb: $4.45/lb

            Baby Lima $6/lb, bulk @10 lb: $5.10/lb

            Great Northern $5.25/lb, bulk @10lb: $4.45/lb

            Black $5.25/lb, bulk @10lb: $4.45/lb

            Red Kidney $6.75/lb, bulk @10lb: $5.75/lb

            Anasazi $7.50/lb, bulk @10lb: $6.40/lb

Baby Onions: $3.45/lb.  Our onions are justing starting to swell, and still have excellent greens too!

Leeks: $3.45/lb

Potatoes: $4.60/lb.  Red skinned white flesh, all white, and all red.

 

FLOUR GRINDERS

Though our grains are excellent for use in your cooking whole and unground, with these grinders, you can grind your own flour. 

You can also grind your own flour using a coffee grinder (we recommend getting one dedicated to your grains, unless you like coffee-flavored breads).  Ask us for a variety to choose from!

            Electric: $40.00 (many varieties and brands are avalable in many prices!) (for subscription and box orders, = 1/3 bushel)

            Hand-Powered: $75.00 (many varieties and brands are avalable in many prices!) (for subscription and box orders, = 2/3 bushel)

 

TRY THESE FRESH GRAINS FROM OUR NEIGHBORS, TOO!

Because in the past we have been unable to produce enough grains to supply your demands, we work with other local farmers to provide you with grains.  These grains sometimes have been grown with limited herbicide, pesticide and fertilizer.  If you are concerned about what has been applied to our neighbors’ crops, ask us and we’ll be able to tell you.

 

Flax: $2/lb.  Bulk @25lb: $1.50/lb

Millet: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Whole Oats: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Rye: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Safflower: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Black Sunflower: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Striped Sunflower: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Wheat: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Steel Cut Oats: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Steel Cut Wheat: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Steel Cut Rye: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

Steel Cut Flax: $2/lb. Bulk @25lb: $1.50/lb

 

NOTE ON STEEL CUT GRAINS.  Because in the past we have been unable to produce enough grains to supply your demands, we work with other local farmers to provide you with grains.  These grains sometimes have been grown with limited herbicide, pesticide and fertilizer.  If you are concerned about what has been applied to our neighbors’ crops, ask us and we’ll be able to tell you.

 

 

FAQ: Why are our neighbors’ crops cheaper?  Answer: Though their production methods are more costly, they produce their grains on a much larger scale than we do, and thereby are able to decrease their marginal costs of production.

 

HERBS AND TEAS

 

Early Summer Garlic (head and leaf): $23/lb.  Bulk @ 1lb: $17.25/lb

Yamamotoyama Brand Jasmine Tea: $3.75/box (each box has 18 bags) (=1/32 bushel)

 

MUSHROOMS

 

Dried Mushrooms. $13/oz.  Bulk @ 1lb: $10/oz.  1oz = 1/16 Bushel equivilant for boxes. Portabella and White Button available. 

 

EGGS

 

Eggs are included in the price of boxes and subscriptions at the exchange rates provided – order as many or as few as you like!

 

Chicken Eggs: $4.60/dozen (for subscriptions and boxes, 1 dozen = 1/32 bushel)

 

We are now offering pastured, antibiotic free, natural eggs from our neighbor’s birds!  These eggs may be included in the standard chicken dozen (for subscription and box customers: 1 dozen = 1/32 bushel):

Quail $6.50/dozen (add to standard dozen for $0.15/egg)

Duck $6.50/dozen (add to standard dozen for $0.15/egg)

Guinea (limited supply available) $6.50/dozen (add to standard dozen for $0.15/egg)

Turkey (limited supply available) $8/dozen (add to standard dozen for $0.30/egg)

Goose (limited supply available) $8/dozen (add to standard dozen for $0.30/egg)

 

Our birds are not only cage free, but are fence-free, able to wander wherever they please.  Their wings and talons have not been clipped, the roosters are not killed because of their sex (roosters help protect hens from foxes, coyotes, feral cats and other predators, after all!) and when the chickens grow too old to profitably lay eggs, they are retired and not killed.  They are fed on grass pasture and whole grains grown at Coastalfields.  They are never given any hormones to help them lay more eggs, and are only given antibiotics when it would be cruel to otherwise not provide medicine.  Our veterinarians are directed to make all efforts– even if it is unprofitable to do so – to preserve the bird’s life and health because we believe that it is our obligation to care for our domesticated animals to the full extent possible.

 

DAIRY

 

Goat milk from Delve Farms: $8/half gallon (yes, you can buy milk in smaller or larger quantities than 1/2gallon!)

 

 

BEE PRODUCTS

 

Bee products are included in the price of boxes and subscriptions at the exchange rates provided – order as many or as few as you like!

 

Our bees are allowed to collect honey from the many wild and domesticated plants on and around our farm.  We use no pesticides on their hives.  Unlike some other apiaries, we allow the colonies to produce as many queens, drones and workers as they like because we believe that the bees are better able to structure the sexual makeup of their colony than we are.  We never subject the bees to inhumane treatments such as oxygen deprevation during transportation, the murdering of hatched and unhatched queens or drones, or the overpopulation of our acreage (which would lead to wars between colonies for the resources).  When honey is collected, it is free of unhatched eggs.  We ensure that most of their pasture (the bees will travel sometimes even 10 miles away, but we have control over only the surrounding acreage) is free of pesticide, herbicide and fertilizer. 

 

Honey: $10/lb    SOLD OUT UNTIL LATE SUMMER, 2008

Honey Comb: $20/lb    SOLD OUT UNTIL LATE SUMMER, 2008

Bees Wax: Special harvest required, please inquire.

Propolis: Special harvest required, please inquire.

 

Raw Unfiltered Honey from Ambrosia Honey Company

Coastalfields is a distributor for Ambrosia Honey Company.  When our bees don’t produce enough, we suggest theirs!

 

12 oz ... $3.80

16 oz ... $4.90

23 oz ... $6.80 (for subscription and box orders =1/32 bushel)

48 oz ... $12.80 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

5 lb ... $19.00 (for subscription and box orders =1/8 bushel)

42 lb ... $120.98 (for subscription and box orders =1 bushel)

 

 

COASTALFIELDS SEASONAL MIXES

Our seasonal mixes combine ingredients from the above list of what is currently available for delicious and nutritious meals.

If you would like to know in advance this week’s meal choices, please contact us.

 

Seasonal Salad

This mix makes great salad with what is in season!  Ask for free recipes for homemade salad dressing...

Seasonal Salad Mix –$8/lb.  Bulk @ 10lbs: $6.90/lb.

Hot Hot Hot Seasonal Salad Mix  $11.50/lb.  Bulk @ 10lbs: $8/lb.

 

Seasonal Soup

For a soup that is easy to make and healthy to eat.  Complete with recipes!

Seasonal Soup Mix –$8/lb.  Bulk @ 10lbs: $6.90/lb.

Hot Hot Hot Seasonal Soup Mix $11.50/lb.  Bulk @ 10lbs: $8/lb..

 

Seasonal Stir Fry

Stir fry is a great dinner, especially when made with what is in season!  Complete with recipes!

Seasonal Stir Fry Mix –$8/lb.  Bulk @ 10lbs: $6.90/lb.

Hot Hot Hot Seasonal Stir Fry Mix  $11.50/lb.  Bulk @ 10lbs: $8/lb.

 

Seasonal Meals

Can’t figure out the week’s dinners?  We’ll fill a box  with a combination of seasonal foods and recipes in the proportions recommended by USDA nutritionists for the SAME PRICE as a regular box of produce!

 

1/8 Bushel   $23  (or, roughly $3.29/per meal per day)

1/4 Bushel   $42 (or, roughly $3.00/per meal per day)

1/2 Bushel   $75 (or, roughly $2.68/per meal per day)

Full Bushel  $135 (or, roughly $2.41/per meal per day)

 

FOR YOUR GARDEN

 

Late Summer Seed Mix: $3/pack (plants approx. 10sqft): grow fruits and veggies in your own yard or patio!  This week’s seeds include lettuce, radish, beets for greens, and mustard.

 

FOR YOUR ANIMALS

Coastalfields grain and seed mixes  Our feeds can save you as much as 19%!

Andujo Natural Beef: NOT USDA CERTIFIED. What does “not USDA certified” mean?  USDA certification requires that the animal is vet-inspected within a week of slaughter, that it is slaughtered in a certified kitchen and then inspected for disease before being packaged for human consumption.  Andujo Natural Beef is vet inspected within a month of slaughter, slaughtered in a certified kitchen, but not inspected for disease before being packaged for animal consumption.  We are excited to say that Andujo Natural Beef is diversifying production this autumn into USDA slaughtered beef, but are more pleased still to offer his fine animal feeds. 

T-Bone Steak            ...         $8/lb

Round Steak  ...         ...         $3.50/lb

Sirloin Steak  ...         ...         $5.50/lb

Rib Steak       ...         ...         $2/lb

Short Ribs      ...         ...         $2/ea

Rib Roast       ...         ...         $10/lb

Beef Roast     ...         ...         $5/lb

Stew Meat      ...         ....        $2/lb

Soup “Dog” Bones    ...         $2/ea

Flank Steak   ...         ...         $4/lb

Brisket Roast ...         ...         $4/lb

 

 

 

 

SUNDRIES

SUGARS                            COFFEES                    CHOCOLATE           

FLOURS                            BOOKS                       CARDS

CHRISTMAS TREES     BUG BAFFLERS      GIFT BASKETS

T-SHIRTS                         ART FROM LOCAL ARTISTS

 

These sundries ARE included in the price of Boxes and Subscriptions!

The conversion to bushels is noted next to each product – order as many or as few as you like! 

 

SUGARS

 

 

Raw Unfiltered Agave Sugar from Agave Nectar Company

Coastalfields is a distributor for Agave Nectar Company.  Their raw, unfiltered agave sugar is a sweet alternative to honey!

 

11.75 oz ... $5.02

23.50 oz ... $6.58 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

1 gal ... $38.54 (for subscription and box orders =1/4 bushel)

55 lb ... $163.00

 

COFFEES

 

Coffee from Don Fransico Coffee Traders

Coastalfields provides coffees from Don Fransico Coffee Traders.  We enjoy Don Fransico very much and hope you do, too!

 

12 oz cans, 2lb bags, 5lb bags and other sizes available upon request!

 

100% Colombia Supremo:  12 oz can, $8.25 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

100% Colombian Decaf:  12 oz can, $8.25 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

Cinnamon Hazelnut:  12 oz can, $8.25 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

Coffee of the Month (price varies)

OTHER COFFEES AVAILABLE UPON REQUEST (We can order your favorite at no additional cost.  Price varies). 

Choose from: 100% Organic French Roast, 100% Organic Mayan Blend, Brazil Santos, Celebes Kalossi, Costa Rica, Ethiopia Moka Harrar, Grower's Breakfast Blend, Guatemala Antigua, Hazelnut Cream, Java Estate, Kenya AA, Kona Blend, Kona Fancy, Mexico, Mocha Yemen, Moka Java, New Guinea, Plantation House Blend, Salvador H.G., Sidewalk Café Blend, Sumatra, Tanzania, Café Blend, Colombian Vienna Roast, Double French, Espresso Roast, European Blend, French Roast, Havana Espresso Blend, Italian Roast, Northwest Blend Dark, Own Family Blend, Vienna Roast, Amaretto, Butterscotch, Cappuccino, Caramel Creme, Chocolate, Chocolate Almond, Chocolate Raspberry, Coconut Crème, Cookies and Cream, Crème D'Irlande, Egg Nog, French Caramel, French Vanilla, Hawaiian Hazelnut, L'Orange, Macadamia Nut, Mexican Gran Liqueur, Nutty Doodle, Vanilla Nut, Vienna Cinnamon,

MANY OF THESE FLAVORS ARE AVAILABLE IN DECAF!

 

CHOCOLATE

 

Chocolate from Lindt and Sprungli Chocolates

Coastalfields provides 3.5 oz chocolate bars from Lindt and Sprungli! 

85% Cocoa $4 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

Bittersweet $4 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

 

FLOURS

 

Flour from King Arthur Flour Company

Coastalfields provides flour from King Arthur Flour!  Though Coastalfields provides the very best grains for you to grind your own flour with (or to use in your whole grain cooking), we are not yet certified to grind flour for sale.  Until then, we suggest King Arthur Flour Company, which provides the very best flour on the market.

Almond Flour, 8 oz: $12 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

Toasted Almond Flour, 8 oz: $10.50 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

Barley Flour, 2lb: $5.25 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

Hazelnut Flour, 8 oz: $12 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

Toasted Hazelnut Flour, 8 oz: $10.50 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

Red Whole Wheat Flour, 5lb: $5.65 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

White Whole Wheat Flour, 5lb: $5.25 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

Soy Flour, 1 lb: $6 (for subscription and box orders =1/16 bushel)

 

BUG BAFFLERS

 

Bug Bafflers from the Bug Baffler Company

Coastalfields provides non-chemical insect, arachnid and other small animal protection from the Bug Baffler company!  We use these wonderful clothes to protect us as we work, and not only provide them for rental during visits to our farm, but also for sale for use at home.  They’re basically mosquito netting made into a shirt and hood!  Take a nap, have a picnic, work in the field all day and enjoy the great outdoors again: these work better than any bug spray.

Adult: $45 (for subscription and box orders =1/3 bushel)

Child: $35 (for subscription and box orders =1/4 bushel)

 

BOOKS, CARDS AND ART

 

Books from the Coastalfields Press

 

Greeting cards, calendars and more!  (For subscription and box orders: since the price of the different cards and art vary, ask for how much of a bushel they equivilate to...)

 

T-SHIRTS

 

T-Shirts: $12.95 ea.  Small, Medium, Large and Extra Large available!

Two styles: “Squashbuckler” and “Beans…Good For The Heart!”

(For subscription customers: Equivalent to 1/16 Bushel)

 

SPECIAL OFFERS

 

All VOTERS get 5% off your next purchase of Coastalfields or Clin d'Oeil products to get this discount, provide proof that you have registered for the 2008 elections (EXCLUDES SUBSCRIPTIONS)                             .